Korzystając ze strony akceptujesz politykę prywatności i opisany w niej sposób przetwarzania plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności
Zapoznaj się z polityką prywatnościZgadzam się

NAJBLIŻSZE KURSY: Kurs Indywidualny: 22 kwietnia 2024

Zadzwoń do nas       884 908 108

Cechy dobrego programisty

Do pracy programisty nie wystarczy posiadanie stricte technicznych umiejętności. Oczywiście, jest to podstawa tego zawodu i najważniejsze jest opanowanie odpowiednich narzędzi do pracy. Programista Front End musi dobrze znać HTML5, CSS3 oraz JavaScript, aby tworzyć profesjonalne strony internetowe. Jego praca wymaga jednak również innych zdolności. Często pytacie nas, co trzeba wiedzieć czy też umieć, aby rozpocząć kurs programowania. Nauka odbywa się od podstaw i nie jest wymagane posiadanie doświadczenia. Warto jednak dowiedzieć się, co może pomóc w nauce i późniejszej pracy w zawodzie kodera.

Programista musi myśleć logicznie

Główną cechą ważną dla każdego programisty jest umiejętność logicznego myślenia. Kodowanie wymaga rozumienia zależności pomiędzy kolejnymi etapami programowania. Logika pozwala zrozumieć na czym polega działanie konkretnych narzędzi i zachodzących podczas pracy procesów. Aby móc swobodnie tworzyć projekty przy użyciu HTML5, CSS3 i JavaScript, trzeba rozumieć specyfikę każdego z nich oraz ich wzajemne współdziałanie.

HTML5, CSS3, JavaScript – chęć pogłębiania wiedzy

Programowanie to proces, podczas którego pojawia się wiele problemów, które wymagają wyjaśnienia. Można powiedzieć, że osoba zajmująca się kodowaniem, stale musi rozwiązywać problemy techniczne. Nie znaczy to, że dobry koder musi znać odpowiedzi na wszystkie pytania – najważniejsza jest wiedza jak znaleźć na nie odpowiedzi. Tak naprawdę, przyjacielem każdego programisty jest Google, szczególnie osób początkujących. Chęć znajdywania rozwiązań to bardzo ważna cecha, dzięki której możliwy jest stały rozwój umiejętności.

html5

Programowanie wymaga cierpliwości i komunikatywności

Osoba zajmująca się kodowaniem musi być cierpliwa. Brak jednego znaku może sprawić, że cały kod nie zadziała. Konieczne jest wówczas spokojne poszukiwanie błędu. Takich sytuacji podczas programowania jest mnóstwo. Od razu nasuwa się kolejna ważna cecha – dbałość o szczegóły. Pisanie kodu wymaga wręcz pedantyzmu, jest to bowiem dziedzina wymagająca ogromnego skupienia i uwagi.
Ważna jest również umiejętność współpracy w zespole. Podczas realizacji projektu, szczególnie dużego, trzeba mieć stały kontakt z innymi osobami, na które podzielone zostały obowiązki. Nikt nie tworzy wszystkich elementów strony internetowej w pojedynkę. Front End Developer przy użyciu HTML5, CSS3 i JavaScript tworzy wizualną część, która widziana jest w przeglądarce, tymczasem Back End Developer zajmuje się projektem od strony serwera i potrzebuje innych narzędzi. To najlepiej pokazuje, że stworzenie profesjonalnej strony www wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale również dobrej komunikacji.

programowanie

Programista i kreatywność

Za każdym projektem kryje się jakaś idea. Najlepsze projekty opierają się na dobrym pomyśle, a ten zależy od kreatywności. Jest to ważne szczególnie dla programisty front endu. Stworzone przez niego strony i aplikacje muszę być atrakcyjne wizualnie, czytelne i oczywiście funkcjonalne. Ciekawa koncepcja sprawi, że strona nabierze charakteru i niepowtarzalnego wyglądu, a to jest równie ważne jak kwestie techniczne.

Programowanie – od czego zacząć?

Posiadanie tych kilku cech to znak, że zdecydowanie posiada się predyspozycje na programistę. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki, tym bardziej, że w branży IT coraz bardziej docenia się wielokierunkowe wykształcenie. Aby zostać dobrym koderem, nie jest konieczne skończenie kilkuletnich studiów – alternatywą jest poznanie HTML5, CSS3, JavaScript od podstaw na kursie programowania, który pozwala na uzyskanie kwalifikacji do pracy jako Junior Front Developer.