Korzystając ze strony akceptujesz politykę prywatności i opisany w niej sposób przetwarzania plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności
Zapoznaj się z polityką prywatnościZgadzam się

NAJBLIŻSZE KURSY: Kurs Indywidualny: 22 kwietnia 2024

Zadzwoń do nas       884 908 108

Praca Informatyk – czyli perspektywy zadowowego rozwoju programisty

Programowanie daje możliwość rozwoju w wielu sektorach IT. Jest to umiejętność bardzo dzisiaj doceniana, ponieważ na rynku brakuje coraz więcej koderów. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć temat pracy informatyka, możliwości rozwoju w tym zawodzie oraz wyjaśnimy kwestię tego, ile zarabia programista.

Praca informatyka – kim jest Junior Developer?

Osoba, która ukończyła kurs programowania, może rozpocząć karierę na stanowisku Junior Developera. Nie ma on jeszcze dużego doświadczenia, jednak zna podstawy i może samodzielnie wykonywać zadania jako początkujący programista. Potrafi również współpracować z zespołem specjalistów przy użyciu odpowiednich narzędzi. Jest to punkt wyjścia w karierze, a dalszy rozwój zależy od stałego doskonalenia umiejętności praktycznych.

Programista Senior Developer

Junior Developer trudniejsze zadania realizuje zazwyczaj we współpracy z Senior Developerem. Kto to taki? Jak sama nazwa wskazuje, ma on większy staż pracy, a więc i posiada więcej umiejętności i bogatsze doświadczenie. Zazwyczaj jego kompetencje są w firmie znacznie szersze. Granica pomiędzy młodszym a starszym programistą nie jest jasno wyznaczona, może ona zależeć od polityki wewnętrznej danej firmy oraz od wielu innych czynników. Jedno jest pewne – intensywne szlifowanie posiadanych już umiejętności z pewnością zaowocuje. Pracując jako młodszy specjalista, możemy zazwyczaj liczyć na pomoc i wsparcie Senior Developera. Oczywiście, to ile zarabia programista zależy od posiadanego doświadczenia, starszy koder ma więc wyższe wynagrodzenie.

programista

Ile zarabia Lead Developer i czym się zajmuje?

Przy realizacji większych projektów konieczna jest obecność lidera, który dba o organizację oraz współpracę. Tym zajmuję się właśnie Lead Developer. Jest to osoba, która oprócz znajomości kodowania, musi mieć tzw. “miękkie” kompetencje. Praca na tym stanowisku wymaga koordynowania działań oraz sprawdzania, czy zgadzają się one z założeniami. Oprócz tego często wdraża w życie nowe idee – kreatywność jest więc tutaj bardzo ważna. Ile zarabia programista na stanowisku Lead Developera? Jest to osoba posiadająca duże doświadczenie, a oprócz tego inne umiejętności potrzebne do organizowania pracy przy projekcie. Jego zarobki są więc dosyć wysokie.

Praca informatyka na stanowisku Product i Projekt Manager

Osoby te muszą posiadać kwalifikacje zarówno z programowania, jak i zarządzania. Pracodawcy wymagają zazwyczaj wieloletniego doświadczenia w pracy informatyka od kandydatów na te stanowiska.
Project Manager zajmuje się zarządzaniem projektem. Jego działania dążą do osiągnięcia konkretnego celu. Spoczywa na nim odpowiedzialność za sukces danego przedsięwzięcia. Musi on więc posiadać szeroką wiedzę, która umożliwi mu zaplanowanie działań i rozdysponowanie obowiązków.
Product Manager to osoba, która zajmuje się działaniami związanymi z produktem. Jego kompetencje rozpoczynają się od samej koncepcji po późniejszą produkcję i dystrybucję. Potrzebna jest tutaj wiedza w temacie biznesu. Umiejętności kodowania są mile widziane, ponieważ bardzo pomagają w pracy, jednak nie są wymogiem koniecznym. Oba te stanowiska łączą dwie rzeczy – konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy w różnych dziedzinach.

ile zarabia programista

Programista – kto może nim być?

Ścieżka kariery programisty ma wiele kierunków oraz ciekawe perspektywy rozwoju. Przedstawione stanowiska pracy informatyka wymagają różnych kwalifikacji, jednak to od konkretnego pracodawcy zależy, czego oczekuję od swoich pracowników. Nie ma jasno wytyczonych zasad co do granic pomiędzy konkretnymi etatami, w różnych firmach może to wyglądać inaczej. Warto wiedzieć jakie są perspektywy, jeśli zamierzamy rozpocząć karierę w branży IT. Pozwoli to ukierunkować się na konkretny cel i zdobywać umiejętności, które przydadzą się przyszłym stanowisku. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery obierzemy, możemy liczyć na ciekawe i wymagające wyzwania, które pozwolą nam doskonalić posiadane już umiejętności.