Korzystając ze strony akceptujesz politykę prywatności i opisany w niej sposób przetwarzania plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności
Zapoznaj się z polityką prywatnościZgadzam się

NAJBLIŻSZE KURSY: Kurs Indywidualny: 8 kwietnia 2024

Zadzwoń do nas       884 908 108

Programista freelancer. Czy to możliwe?

Freelancer to osoba niezależna, która pracuje na własny rachunek. To alternatywa dla etatu, o której marzy wiele osób. W ostatnich latach stała się bardzo popularną formą pracy i zdarza się, że nawet doświadczeni specjaliści rezygnują z dotychczasowego zajęcia, by zająć się projektami na zlecenie. Czy taki sposób zarabiania to coś dla programisty i jak wygląda ścieżka zawodowa freelancera w tej branży?

Programista jako wolny strzelec

Określenie “wolny strzelec” bardzo dobrze wyjaśnia specyfikę tej formy pracy. Programista freelancer przyjmuje zlecenia i wykonuje je we własnym zakresie. Tylko od niego zależy jakich prac się podejmie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym nie odpowiada ośmiogodzinna praca w biurze, w końcu programowanie może być tak samo efektywne w domu pod ciepłym kocem. Zapewne od razu nasuwa się pytanie, jak to zrobić, by móc być niezależnym pracownikiem branży IT i rozwijać swoje umiejętności przy dowolnych zleceniach. Otóż projektowanie stron internetowych nie powierza się tylko specjalistycznym firmom, ale również osobom prywatnym i to niekoniecznie posiadającym duże doświadczenie. Umiejętność kodowania może pozwolić na zrealizowanie pierwszych projektów na zlecenie. Z każdym kolejnym projektem doświadczenie i umiejętności praktyczne będą rosły, a wraz z nimi ilość ciekawych zleceń. Dalsza nauka programowania odbywa się więc już podczas pracy. Ważne, by poznać podstawy i nauczyć się stosować odpowiednie narzędzia – taką wiedzę można zdobyć na kursie programowania.

nauka programowania

Programowanie w zaciszu domowym – czy może przynieść zyski?

Sytuacja freelancera pod względem zarobków może być tak samo korzystna jak programisty na etacie, a nawet lepsza. Tak naprawdę zależy to od ilości pracy i doświadczenia. Starsi stażem developerzy mają bardziej wymagające zlecenia, a więc i lepiej płatne. Nie otrzymują oni zapłaty za godzinę pracy, ale za każdy zrealizowany projekt. W związku z tym, im więcej zleceń przyjmie “wolny strzelec”, tym więcej zarobi. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji oraz priorytetów. Można poświęcić się pracy przez cały dzień lub zajmować się programowaniem przykładowo przez 5 godzin dziennie. Niezależnie od tego w jaki sposób chcesz zarabiać, pierwszym i najważniejszym krokiem do celu jest rozpoczęcie nauki programowania.

Nauka programowania – pierwszy krok do zostania freelancerem

Aby być świetnym programistą trzeba przede wszystkim nauczyć się podstaw. Akademia 108 prowadzi kursy programowania, które mają na celu szybkie wdrożenie do zawodu. Nauka programowania odbywa się w sposób praktyczny, dzięki temu po zakończeniu kursu, uczestnik może już samodzielnie tworzyć projekty, a więc i przyjmować zlecenia.

programowanie

Programista freelancer – jakie są zalety?

Osoba pracująca zdalnie, nie musi nawet wychodzić z domu, aby zarabiać. Często jest tak, że posiadając już doświadczenie można wręcz przebierać w projektach i podejmować się tych najbardziej interesujących, albo po prostu najkorzystniejszych finansowo. Niezaprzeczalnym plusem pracy na własny rachunek jest samodzielne wyznaczanie czasu, który spędza się przed komputerem. Można zaczynać i kończyć o dowolnej porze, byleby tylko zdążyć przed terminem zrealizowania zlecenia. Nie trzeba też martwić się o urlop – jeśli potrzebujesz wolnego, po prostu przez jakiś czas nie przyjmujesz nowych zleceń.
Taka praca jest również szansą na szybki rozwój. Nie ma zasady, że można współpracować tylko z jedną firmą. Może być ich wiele, zarówno w kraju jak i zagranicą. Kurs programowania otwiera wiele ścieżek kariery i tylko Ty decydujesz jaka będzie najlepsza dla Ciebie. Możesz połączyć etat z realizacją projektów na zlecenie po godzinach. Wielu pracodawców umożliwia także pracę zdalną przez kilka dni w tygodniu – to świetna alternatywa łącząca zalety pracy na etat oraz jako freelancer.