Korzystając ze strony akceptujesz politykę prywatności i opisany w niej sposób przetwarzania plików cookie. Zapoznaj się z polityką prywatności
Zapoznaj się z polityką prywatnościZgadzam się

NAJBLIŻSZE KURSY: Kurs Indywidualny: 25 marca 2024

Zadzwoń do nas       884 908 108

Nauka programowania – czy opłaca się zostać programistą? Cz. I

Zawód programisty jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych na polskim, ale i zagranicznym rynku pracy. Oczywiście, samo pojęcie jest dosyć ogólne i wiąże się z wieloma kategoriami branży IT, w których można się rozwijać. Niezależnie od posiadanej specjalizacji, zapotrzebowanie jest bardzo duże. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 50 tysięcy programistów, a ta liczba stale rośnie. Co jest tego przyczyną? Nie tylko fakt, że jest po prostu za mało wykwalifikowanych specjalistów, ale również dynamiczny rozwój branży IT, która zmienia się z roku na rok. Programista jest dzisiaj najbardziej potrzebnym pracownikiem, a co najważniejsze do zdobycia pracy nie wystarczy posiadanie odpowiednich dokumentów – najważniejsze są umiejętności. Pracodawcy coraz częściej doceniają początkujących, ale utalentowanych koderów, ponieważ wiedzą, że podczas pracy będą stawali się coraz lepsi.

Nauka programowania początkiem lepszej przyszłości

programista

Naukę programowania porównać można do poznawania nowego języka, a nawet kilku. Jednak nie ma on służyć tradycyjnej komunikacji z obcokrajowcami, ale “rozmowie” z komputerem. Każdy kod jest sposobem na przekazanie polecenia, które wykona sprzęt. Oczywiście, ta definicja daje tylko bardzo ogólne pojęcie o zawodzie programisty. To, co dokładnie robi zależy od wielu czynników. Niezależnie od specjalizacji, praca kodera ma wiele zalet, które motywują coraz większą ilość osób do podjęcia tej drogi. To nie tylko kierunek, w którym można pójść po ukończeniu liceum czy technikum, ale także sposób na przebranżowienie się. Jeśli czujemy, że programowanie to coś dla nas, to nieważne, że do tej pory zajmowaliśmy się czymś zupełnie innym. Każda pora jest dobra, by zmienić swoje życie na lepsze. Jeżeli chcesz się upewnić jeszcze przed rozpoczęciem kursu, Akademia 108 zaprasza na warsztaty #codevening organizowane w Warszawie oraz Krakowie.

Programista potrzebny od zaraz

Specjaliści zajmujący się sprawami rekrutacyjnymi donoszą, że branża IT posiada obecnie duży deficyt pracowników, dlatego zdarza się, ze zatrudniane są osoby, które nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia. Często jest tak, że posiada ona podstawowe wiadomości, ale dzięki zapałowi i motywacji, chętnie uczy się dalej. Chęć ciągłego rozwoju jest bardzo istotna. Dlaczego? Ponieważ jest to zawód, który wymaga stałego doskonalenia się. Wykształcenie akademickie nie będzie wiele warte, jeśli nie będziemy na bieżąco.
Umiejętności praktyczne są w IT najważniejsze – dzięki temu zmotywowane osoby mogą zacząć naukę programowania, która daje szansę na rozpoczęcie kariery junior developera.

programowanie

Programowanie a zarobki

Prawdę mówiąc, każdy kto szuka pracy ma na uwadze głównie wynagrodzenie. Oczywiście, liczy się również satysfakcja, warunki pracy i wiele innych czynników, ale kwestia finansowa jest najbardziej istotna. Umiejętność programowania jest bardzo dobrze ceniona. W porównaniu z innymi stanowiskami, jest nieraz nawet kilkukrotnie wyższa i to nawet na początku kariery. Czy może być lepsza motywacja do podjęcia nauki programowania?
Wynagrodzenie zależy oczywiście od branży oraz posiadanego doświadczenia i umiejętności. To także sektor, w którym możemy stale się rozwijać, przez co nasze zarobki sukcesywnie wzrastają.
Informacje te potwierdza grupa Pracuj w opublikowanym raporcie “Pracuj w IT 2015”. Wynika z niego, że niezależnie od kwalifikacji, programista może liczyć na najlepsze zarobki w porównaniu do pracowników innych branży o podobnym doświadczeniu. Fakty mówią same za siebie – warto zacząć naukę programowania.
Podsumowując, największymi zaletami pracy w branży IT są zarobki rosnące wraz z doświadczeniem, możliwość stałego rozwoju oraz duży wybór interesujących nas stanowisk na rynku pracy. Więcej zalet kariery programisty w kolejnym wpisie: Nauka programowania – dlaczego warto być programistą?